Sosyal Etkinlikler 

OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI: Hazırlık sınıfı olarak nitelendirdiğimiz bu yaş grubunda kitap ve kalem kullanmayı, çizgileri doğru yönde çizmeyi,
satır aralıklarını kullanabilmeyi, kavramlar ve matematik becerilerini kazanırlar. Okuma-yazmaya hazırlık çalışmaları çocuğu ilköğretime hazırladığı gibi kavram gelişimine de yardımcı olur. El-göz koordinasyonu  ile ilgili becerisini geliştirecek  çizgi çalışmaları, nesneler  ve  rakamlar  arasındaki ilişkileri  kavrama için eşleştirme çalışmaları  yaptırılmaktadır. 6 yaş sınıfımızdaki Akıllı Tahta sistemi ile okuma-yazma hazırlık çalışmaları desteklenmektedir. Ayrıca ikinci dönem kılavuz çizgili el yazısı defterlerinde el yazısı çalışmalarına başlanmakta ve ilköğretime başlama sürecinde öğrencilerimiz avantajlı bir gelişim düzeyine getirilmektedir.

FEN VE DOĞA ÇALIŞMALARI: Tabiatta olan bir takım olayları anlamaları, olaylar arasındaki ilişkileri kavrayabilmeleri için fen ve doğa etkinliklerimizde deney ve gözlemler yapmaktayız.

SİNEVİZYON: Okulumuzda yaş gruplarına yönelik “Konulu Görsel Eğitim/Belgeseller’’ den oluşan görsel etkinlik saatleri ile çocuğun aldığı eğitimi görsel olarak pekiştirilir.  Aynı zamanda eğlenirken öğrenmeleri sağlanmaktadır.

VELİ KATILIMI:  “Veli Katılımı” bölümünde haftanın bir günü, her hafta bir sınıfımızdan velimiz okulumuza konuk olarak gelmekte ve velilerimiz kendi sınıfları ile paylaşımda bulunmaktadır. Kendi sınıflarına önce meslekleri ile bir bilgilendirme, arkasından da daha önceden belirledikleri bir etkinlik uygulaması yaptırmaktadırlar. Burada amacımız; veli-okul işbirliğini sağlamak ve çocuklarımızın farklı meslek gruplarını tanımlarıdır.

GEZİLERİMİZ: Gezdiğimiz çoğu yeri asla unutmayız ve yıllar sora bile orada gördüklerimiz gözümüzde canlanıverir. Deha Bilim Sanat Anaokulunda öğrencilerimiz gezerek ve görerek öğrenirler. Bu nedenle velilerimiz tarafında izin belgeleri alınarak eğitim programımızdaki konularımızla ilgili kültür gezileri düzenlenmektedir. Bu geziler öncesi ön hazırlık çalışması okulda yapılmakta, gezi sonrası ise değerlendirmeler sınıf ortamında paylaşılmaktadır.

MUTFAK ETKİNLİĞİ: Cuma günleri her hafta bir sınıfımız tarafından yapılan mutfak etkinliğinde çocuklar kesme, karıştırma, yoğurma, sürme, dökme gibi  pişirme becerilerini kazanırlar. Yaş gruplarımızın hazır bulunuşluklarına ve eğitim programına entegre olarak yapılan salatalar, turşular, pastalar, kurabiyeler, kekler, içecekler hem çocukların yeni tatlar denemelerini sağlamakta hem de ince motor becerilerini geliştirmektedir.

PROJE ÇALIŞMALARI: Okulumuzda sınıf eğitim programları ile paralel olarak aynı temalardan oluşan çeşitli proje çalışmaları yapılmaktadır. Grup çalışmalarını desteklemek amacı ile yapılan bu çalışmalarda çocuklar, birlikte üretmeyi, birlikte hareket etmeyi, başkalarına yardımcı olmayı öğrenirler.

KUTLAMA VE ANMALAR: Belirli Gün ve Etkinlikler kapsamında öğrencilerimizin yaş gruplarına göre okulumuzda Kutlama ve Anma Törenleri coşkuyla kutlanır ve önemli bir eğitim aracı olarak görülür. Kutlama ve anmalarda öğrencilerimiz konu ile ilgili program hazırlama, provalara katılma ve program sunma deneyimleri yaşarlar. Bir gruba ait olmayı ve grup ile çalışmalar yapmayı öğrenirken, ulusal ve evrensel değerlere de sahip çıkmanın önemini kavrarlar.

DOĞUM GÜNLERİ: Okul içinde doğum dünü kutlamak isteyen velilerimizin bizlere en az bir hafta önceden bildirmesi, programımızın aksamaması için önemlidir. Okul dışında kutlanması planlanan doğum günü davetiyeleri bizlere ulaştırıldığında öğrencilerimize iletilmektedir.